Tagi
RSS
wtorek, 25 maja 2010
Powódź.
Znowu mamy powódź. Jest to w miarę regularne zjawisko. O dziwo tym razem wydaje się, że jesteśmy do niej dobrze przygotowani, ludzie umacniają wały, łatają dziury. Nie ma paniki.
Tylko pojawia się pytanie: czy ci, których zalało przy poprzedniej okazji zrobili COKOLWIEK aby teraz ich nie zalało ? Czy wybudowali sobie wał przeciwpowodziowy ? Czy może przenieśli się w jakieś wyżej położone miejsce ? W tym całym Kozanowie przez 13 lat nie zrobili nic. NIC. Mieszkańcy spokojnie mogli by wybudować wokół osiedla mur. Nawet jeśli budowa wału przeciwpowodziowego jest blokowana przez upartego działkowicza. Ale nie zrobili nic. Może chociaż pompy kupili do wypompowywania wody z piwnic ? Wątpię... Czyli znowu liczą na pomoc Państwa zamiast liczyć na siebie.
Sejm i rząd za to znowu chcą jakieś ustawy "powodziowe" uchwalać, tak jakby ustawy mogły powstrzymać opady deszczu i przybór wody... Chcą zakazać budowy domów na terenach zalewowych. Może i dobrze, a może lepiej po prostu dać ludziom tam mieszkającym i budującym domy do podpisania oświadczenie o tym, że wiedzą iż to jest teren zalewowy i nie będą mieć pretensji do nikogo jeśli ich zaleje a w szczególności nie będą domagać się pomocy z naszych podatków. Ich wybór !!! Mogą wybudować dom na palach, kupić łódkę i raz na 10 lat do pracy łódką dopływać zamiast samochodem jeździć. Poza tym... jak pokazywali zalewanie pól po przerwaniu wałów w Świniarach było widać z helikoptera stare gospodarstwo (mające pewnie ze 100 lat). I wiecie co ? Stało na górce ! Dookoła była woda a tam sucho ! Po prostu to był (i jest) teren zalewowy i ten kto zakładał to gospodarstwo zdawał sobie z tego sprawę i usypał górkę.
A tak w ogóle to budowanie co raz wyższych wałów jest głupotą. Może w miastach ma to sens ale tam gdzie są pola to NIE POWINNO ICH BYĆ. Tam woda powodziowa powinna się wylewać, tak jak robiła to zawsze ! Dzięki temu nie będzie spiętrzeń, fal powodziowych, kanalizowanych między wałami. I nie będzie tragedii gdy taka spiętrzona woda przerwie się w końcu. A na pewno to zrobi. Zmiany wymaga całe podejście do problemu powodzi. Miło by było gdyby w końcu ktoś to zrobił.
sobota, 08 maja 2010
Ratunku !!!
Istnieje poważna groźba reelekcji Kaczyńskiego na Prezydenta ! Ratunku !!!

PS. Wiem, że to inny Kaczyński ale to w sumie żadna różnica.
07:17, robal_pl
Link Dodaj komentarz »